Menu
Translate
Search
School Logo

Endeavour

Primary School

On a quest for excellence

Contact Us

Contact Details

Social Media

Register of Interests & Responsibilities

GOVERNOR RESPONSIBILITY VOTING RIGHTS PECUNIARY / PERSONAL INTERESTS END OF TERM OF OFFICE

Alan Brown

Co-opted Governor

appointed by the Governing Board

People, Finance, Audit and

Risk Committee

 

Pay Committee

FGB

PFAR

Pay

Family member employed as a member of staff.

Appointed 10/09/2019

End dates

10/09/2023

Claire Collier

Co-opted Governor

appointed by the Governing Board

 

Curriculum and Standards Committee

 

FGB

C&S

None

Appointed 02/07/2018

End dates

02/07/2022

Deborah Fazackerley

 

Parent Governor

elected by the parents

Chair - People, Finance Audit and Risk Committee

 

H&S Governor

 

Pay Committee

 

Strategy Group

FGB

Pay

FARC

None

Appointed 02/07/2018

End dates

02/07/2022

Geoffrey Garnett

Co-opted Governor

Appointed by the Governing Board

Curriculum & Standards Committee

 FGB

 

None

Appointed

02/07/2018

End dates

Matthew Main

Local Authority Governor

Appointed by the Local Authority

 

Chair of Governors

 

Curriculum & Standards Committee (C&S)

 

Finance, Audit and Risk Committee (FARC)

 

Chair - Strategy Group

 

Safeguarding Governor

 

FGB

FARC

C&S

 

 

 

Family member employed as a member of staff

 

Governor at Knights Enham Junior School

 

 

Appointed 02/07/2018

End dates

02/07/2022

Gary Murphy

Co-opted Governor

Appointed by the Governing Board

 

Vice Chair of Governors

 

Chair -Curriculum & Standards Committee 

 

Strategy Group

 

 

 

 

 

FGB

 

C&S

 

 

 

Family member employed as a Staff Member

Appointed 02/07/2018

End date

02/07/2022

Helen Palmer

Headteacher

People, Finance, Audit and Risk Committee

 

Curriculum and Standards Committee

 

Strategy Committee

FGB

PFARC

C&S

 

Headteacher  

Nikki Pauk

Clerk to Governors

N/A N/A N/A N/A

Governor Resignations

Name          Committees Voting Rights Register of Interests

Appointment and

Resignation Dates

David McGrath

Co-Opted , appointed by

the Governing Board

Finance, Audit and Risk

FGB

FARC

None

Appointed 02/07/2018

Resigned 30/06/2019

Steve McBride

Staff Governor, elected

Curriculum and Standards

FGB

C&S

Member of Staff

Appointed 02/07/2018

Resigned 17/07/2019

Stuart Armstrong People, Finance, Audit and Risk

FGB

PFARC

None

Appointed 02/07/2018

Resigned 17/07/2019

Sarah Xhamela Finance, Audit and Risk

FGB

FARC

None

Appointed

02/07/2018

Resigned 01/08/2019

         
         
         
         
         

 

Top